טיול לאלון מורה, על רכס הר וואדי חרמיה

טיול לאלון מורה, על רכס הר וואדי חרמיה

באלון מורה וסביבתה ניתן למצוא מגוון רחב של מקומות המתאימים לטיולים. אהובים במיוחד הם האתרים המשלבים בין רקע היסטורי ולבין תצפית ונוף יוצאים מן הכלל. הפעם נבקר בסביבת אלון מורה, על רכס הר כביר, נחלת תרצה, וואדי חרמיה ותצפית לונץ. כמו כן, ניתן קפיצה לביקור גם בחוות סקאלי ונבקר גם במבנה המשטרה הבריטית מלפני קום המדינה.

וואדי בעל חשיבות אסטרטגית

על מנת להגיע לוואדי חרמיה, הטוב ביותר היא לעלות על כביש 60. בתקופות קדומות, כך מספרת האגדה, רבים מן העוברים בדרך הקדומה נפלו קורבן לליסטים ושודדים. מכאן מוכר גם שמו של הוואדי בפי הערבים (הוואדי של השודדים). ערוץ הוואדי העמוק שוכן בהרי בנימין ובסמוך ניתן למצוא את היישובים שילה, ומעלה לבונה.

המגיעים למקום יכולים לטפס לנקודות גבוהות ולהשקיף לכל הסביבה. כך ניתן להתרשם מהחשיבות ההיסטורית. היה זה מקום שולט, שמי שאחז בו שלט למעשה דרך חשובה ומרכזית. סמוך לוואדי הוקמו מבצרים ומצודות ששרידיהם, בחלקם, נחשפו. על פי חלק מהחוקרים, אחד מהקרבות החשובים שערך יהודה המכבי מול כוחות היוונים נערך בוואדי או בסמוך לו. הקרב נערך על מנת למנוע מכוחות האויב לעלות על ירושלים. יהודה המכבי ניצח באזור זה את אחד מניצחונותיו הגדולים ביותר.

החשיבות האסטרטגית של הוואדי, על כל הנוף היפה שבו, לא נסתרה גם בעידן החדש. לפני קום המדינה הקימו באזור הבריטים תחנת משטרה. לא הייתה זו תחנה גדולה ומבוצרת כמו בלטרון, אך בכל זאת היה זה מבנה מרשים. עד היום ניתן לבקר ולראות בעיניים את המבנה. יש לציין כי בשל אירועים בטחונים שאירעו במקום, מומלץ לטייל באזור בתיאום עם הגורמים המוסמכים או בליווי תושבים מקומיים.

חוות סקלי הר כביר ונחל תרצה

תושבי אלון מורה יכולים לספר לכולנו גם על חוות סקלי, הסמוכה ליישובם. החווה הוקמה על רכס הר כביר, הצופה על שכם. בחווה ניתן להתרשם מכמה מבני עץ וכן מקווה ובית הכנסת. בביקור במקום ניתן להתרשם גם מגידולי הזיתים שמטפחים המקומיים וכן מהנוף הסובב. מכיוון שזו נקודה גבוהה מאוד, ניתן לראות נופים מרשימים למרחוק.

למגיעים לאזור, שימו לב לכל הכיוונים. ניתן לראות את בקעת הירדן, איתמר, שכם, הרי גריזים ועיבל. בראות טובה ניתן אף לצפות בפסגת החרמון המושלגת. מנקודה גבוהה זו ניתן להביט עד להרי גלעד ובנימין וזה עוד לא הכל. זהו אחד המקומות המיוחדים ביותר שמהם ניתן לראות גם את הכינרת, גם את ים המלח וגם את הים התיכון. על פי המסורת, על הר כביר או בסמוך אליו נמסרה לאברהם ההבטחה על זכותו על ארץ ישראל. גובהו של הרכס, 792 מטרים הפך בפי רבים לשמה של החווה, הנקראת בפשטות גבעה 792.

מעל נחל תרצה, משתפל מתלול רב רושם. התצפית מן המקום, אל העמקים הירוקים היא מן המרשימים ביותר. למבקרים במקום, מומלץ לסור למצפה המוכנה מפצה לונץ. בסמוך, יש שפע של מעיינות ומקורות מים, שחלקם חצובים (מעשה ידי אדם). לא הרחק משם, שוכן תל תרצה. היה זה אחד מהיישובים המרכזיים של ממלכת ישראל עוד בטרם נוסדה העיר שומרון (בירת הממלכה).

Rate this post

כתיבת תגובה

סגירת תפריט