טיול לדיר קלעה במערב השומרון

באזור השומרון ניתן למצוא לא מעט פינות חמד קסומות. וואדיות, גבעות המציעות נקודות תצפית מרהיבות וגם שרידים של יישובים עתיקים ומרתקים. הפעם, אנו ממליצים על טיול שייקח את המשתתפים לחוויה מרהיבה במנהרת הזמן. ביקור בשרידים עתיקים באזור מרכזי של ממלכת שומרון הקדומה. יוצאים לדרך, לדיר קלעה אשר במערב השומרון.

הגעתם לפדואל וכבר אתם שם

הפיצול שחל בעולם הנוצרי וסחף את רומא למאבקים אין סופיים הביא לעולם את ממלכת ביזנטיון. ממלכה זאת, השפיעה גם על ארץ ישראל ובדיר קלעה ניתן לראות היטב את השרידים שנותרו מתקופה זאת. בחלק המערבי של השומרון, לא הרחק מאחד המוקדים המרכזיים של ממלכת שומרון הקדומה, שוכן כיום היישוב, אפשר לומר ההתיישבות, פדואל. אתר דיר קלעה, שבו ניתן למצוא רמזים ברורים למקורות צלבניים, משיק כמעט לפדואל. מי שלא מכיר את היישוב, ימצא את הדרך לשם בקלת דרך כביש חוצה שומרון.

במרחק של הליכה קצרצה מן היישוב עצמו, וכבר מגיעים לשם. לא צריך להסתבך, ניתן בכניסה אל היישוב לקבל הנחיות בעמדת השמירה. שם גם מקבלים את המפתח לשער של האתר, שלפעמים הוא סגור. בגדול, בהליכה של מספר דקות, ליד הגדר המקיפה את היישוב, לכיוון מערב, הולכים עד שמבחינים בשער. ממשיכים בשביל עד לנקודת תצפית יפה. מהתצפית ניתן לראות את דיר בלוט וכן את הוואדי של נחל שילה. לאחר שמביטים אל הנוף המרהיב אפשר להמשיך לאטרקציות המרכזיות.

ברוכים הבאים למצודה המרשימה

לאחר שממשיכים בשביל, דרומה מגיעים אל המצודה ההיסטורית. זוהי האטרקציה המרכזית כאן ועל פי המקובל במחקר, המילה “דיר” גם כאן וגם במקומות אחרים מספרת על מנזרים או מצודות צלבניות ששכנו ממש כאן. המצודה של דיר קלעה שמורה באופן מפתיע והיא מרשימה מאוד. המקום תואר כבר לפני יותר ממאה שנים, בסקר מקיף שבוצע באזור. מאז, בוצעו חפירות נוספות והתגלו הרבה מאוד תגליות מעניינות.

במקום ניתן להתרשם מאופן עיצוב החדרים במבצר הביזנטי העתיק. ניתן לראות היטב את הקירות הבנויים אבנים חצובות וגדולות. תחריטים של צלבים יתגלו לחדי העין אך מומלץ לא פחות להקדיש מבט בוחן לעבר הפסיפס. יש כמה וכמה פסיפסים יפים, גם אם בלתי שלמים. המכיר את האדריכלות הנוצרית יוכל לאתר את גומחת התפילה האופיינית (כאמור, המקום היה גם מנזר וגם מבצר). שימו לב לחציבות, אלה הם בורות המים שהיו נחוצים מאוד באזור. מיעוט מקורות המים חייב אגירה ואיסוף של מי הגשמים.

שרידים באתר מגלים כי היו בסמוך שטחים מעובדים, גם אם לא ברור מה היה היקפם המדויק. אזור המצודה היה אזור שולט וחשוב. יש המשערים כי הוקמה לצורך היערכות למאבקים בין הנוצרים הביזנטים לבין קהילת השומרונים. אחרים סבורים כי מצודות כאלה הוקמו כתגובה על פגיעה באתרים נוצרים במהלך סכסוכים (למשל בתקופת יוסטיניאנוס). לאחר הביקור במצודה, ניתן לרדת בשביל, לכיוון מזרח. שווה להתרשם מן המערה ובה מעיין מפכה. על פי ההערכות, במקום היו מתכנסים מעת לעת הנזירים. לא קשה להבין את המשיכה שלהם למקום המבודד, לתפילה ולהתייחדות עם האל. לסיום, נציין כי ניתן לבקר במקום לאורך כל השנה, אך בעונת הפריחה הנוף ירוק ומרהיב במיוחד.

טיול לדיר קלעה במערב השומרון
5 (100%) 1 vote

כתיבת תגובה

סגירת תפריט