סיור בחרבת כורכוש

סיור בחרבת כורכוש

למזדמנים לאריאל או לסביבה, שווה להגיע לאתרי מורשת וטבע סמוכים. הפעם נדבר על אחד מאתרי הקבורה העתיקים ובהם מערות קבורה עתיקות. בנוסף, שווה להגיע למחצבות עתיקות, שהפכו למאגרי מים מיוחדים.

מרחק הליכה מברקן

את הטיול לפעם זו אנו ממליצים להתחיל עם ביקור בחורבת כורכוש (ח’ירבת כורכוש). זהו אחד מהאתרים המיוחדים של השומרון וקרבתו לאריאל מאפשרת התמצאות וגישה נוחים במיוחד (גם למגיעים מרחוק). למטיילים באזור, המקום מתאים לא רק למיטיבי לכת. אפשר לשלב את הביקור עם סיורים נוספים בסביבה, גם לחפצים בהליכה מרובה יותר. יש לציין כי אפשר לבקר במקום גם בקיץ וגם בחורף, ללא כל בעיה. הטוב ביותר זה להגיע בקבוצה כאשר מטעמי בטיחות עדיף שיהיה מלווה חמוש. מבחינה ביטחונית על פי רוב, המקום נחשב לרגוע אך חשוב להתעדכן לפני הטיול.

על מנת להגיע לחורבת כרכוש יש לנסוע לכיוון אריאל. הנסיעה היא על הכביש המרכזי (מספר 5, כביש חוצה שומרון). אין כל קושי להגיע, פשוט ממשיכים לכיוון ברקן. בצומת שמגיע לאזור התעשייה ברקן יש לפנות לעבר מפעל מקומי לברזל. במסוך לשער הכניסה פונים ימינה עד לרחבה ומשם עוזבים את הרכב וממשיכים ברגל. לא קשה להתמצא במקום. ניתן להתחיל לצעוד סמוך לגדר של אזור תעשיה ברקן עד לשביל שממשיך אל הצוק. שם ישנו שביל שלוקח אותנו עד לכרכוש. תושבים מקומיים מספרים כי יש גם דרכים אחרות שיכולות להוביל לחורבה היפה. בחלק מהמסלולים יש במקום שילוט שיכול לעזור.

מה רואים בחורבה

חורבת כורכוש מציגה לראווה את שרידיו של יישוב עתיק, מרהיב ממש. על פי מנהגי הקבורה שנמצאו שם, ככל הנראה היה זה יישוב ייהודי (אך יש החולקים על כך). על פי הממצאים, היה זה יישוב מרכזי ושוקק חיים. נמצאו שם שרידים של מתקני אחסון לתבואה ועדויות לעיבוד חקלאי. כמו כן, נתגלו קישוטים חצובים בסלע. בעונת הפריחה, ניתן להתרשם בכל האזור גם משפע של ירק וצמחים. המקום מתאים מאוד גם למשפחות עם ילדים ומערות הקבורה מהוות אטרקציה מרכזית מאוד. ראוי לציין כי מערות הקבורה הן מהמרהיבים ביותר בכל אזור השומרון והן הסיבה המרכזית להגיע למקום.

ביקור בבריכות החצובות

בין המטיילים הוותיקים הנוהגים לפקוד את האזור יש הממליצים לשלב בטיול גם ביקור במעיינות ובבריכות החצובות. חורבת הבריכות מזמנת למגיעים לשם הפתעה רבת רושם. יש שם כמה בריכות חצובות וכן גת עתיקה שיש המחשיבים אותה ליפה ביותר בארץ. באזור השומרון היה נהוג לחצוב בריכות רבות לצורך תפיסת מים. ככל הנראה, חלק מהבריכות הללו שימש גם כמקור לאבני בניה.

הבריכות החצובות היו שייכות ליישוב עתיק שנקרא אל בורך. בגת המרשימה ניתן לראות את משטח הדריכה ובורות לאיסוף מיץ הענבים. גודלה של הגת חריג, היא גדולה ומרשימה מאוד והצריכה משאבים רבים לצורך הקמתה לא רחוק משם ניתן להתרשם גם מחציבות נוספות ושרידים של גורן עתיקה. לצד החציבות ניתן להתרשם גם משקעים שנועדו להשקיית הצאן שרעה בסמוך. באזור ניתן למצוא מגוון צמחים למשל עצי חרוב, רקפות, נוריות, כלניות ועוד. עובדה זו הופכת את טיולי הפריחה באזור למומלצים מאוד.

Rate this post

כתיבת תגובה

סגירת תפריט